İnşaat Çatı Onarım Hizmetleri

 İnşaat Çatı Onarım Hizmetleri

Çatı Onarımı günümüzde farklı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu farklı malzemeleri birbirlerinden ayıran özellikler ise;

* Fiyatları,
* Kullanım ve görünüşleri
Kullanım ömürleri

olarak sıralanabilir.Çatı onarım işinde kullanılan farklı malzemeler çok sayıda olsa da genel anlamda 3 tip malzeme olarak kullanılan malzemeleri sınıflandırabiliriz. Bu malzemeler;Ondüline: En ucuz ve en hızlı çatı kaplama ve çatı onarım materyalidir.Kiremit: Orta sınıf olarak nitelendirebileceğimiz bir çatı kaplama malzemesidir. Klasik ve ekonomik olması günümüzde pek çok binada kullanılmasını sağlamaktadır.Shingle: Ondüline ve kiremite göre oldukça modern, daha hafif ve daha uzun ömürlü bir malzemedir. Tamir gerektirmemesi, ilk yapımında maliyet olarak yüksek olmasına rağmen modern yapılarda tercih sebebi olmuştur.

Çatı tamiri yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar öncelikle bu tamirin profesyonel kişilerce yapılması gerektiğidir.Sonrasında çatı dere yalıtımı olarak adlandırdığımız olgunun her 3 malzemeden de yapılacak çatı öncesinde sağlam ve güçlü bir şekilde yapılması gerekmektedir.Çatı dere yalıtımı yapılırken görsel olarak güzel görünmesi amacıyla kullanılmakta olan fayans veya seramik tarzı malzemeler yalıtım malzemesi olmadıkları için bu malzemelerin ömürleri aralarında bulunan ve birlikte kalmalarını sağlayan derz denen malzemenin ömrü kadar olacaktır.Bu da çatı üzerinde her ne kadar hiçbir şey yok ise de çatınızın belirli bir zamandan sonra su alması anlamına gelecek ve çatı tadilatı yaptırma zorunluluğunuz ortaya çıkacaktır.Bu yüzden kullanılacak olan malzeme kaliteli, yapılacak olan işçilik ise profesyonel olmak zorundadır.Firma olarak gerek malzeme kalitemiz gerekse de profesyonel ve işinde deneyimli ekiplerimiz ile çatı onarımlarınızda sizlere bir telefon kadar yakınız.

Çatı Yapımı denildiğinde akla ilk düşünüldüğünde sıfırdan bir binanın çatı yapımı gelmekte olsa da yapımının üzerinden belirli bir zaman geçmiş olan binalarında çatılarında oluşacak sorunlardan dolayı baştan bir çatı yapım işine girişilmesi son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir olaydır.Çatı yenilenmesi adı verilen bu tamirat ile çatınızın su alması, rüzgâra karşı dayanıklılığı ve daha kötü hava koşulları göz önünde bulundurulursa yağabilecek karın ağırlığına dayanabilecek şekle çatınız getirilebilmektedir.Özellikle bazı binaların çatı yapım aşamalarında dikkat edilmeyen ya da tam anlamıyla önemi kavranılmamış olan bir unsur vardır ki, aslında bu unsur bir çatının olmazsa olmazıdır.Bu unsurun adı ise eğimdir. Eğimi yeterli olmayan bir çatı üzerine düşen yağmur damlaları, kar gibi doğa olaylarından kaynaklanan suları durmadan akıtamayacağı için çatı üzerinde aşırı bir yük olacaktır.Bu yükte zamanla çatının üzerinde taşıması gereken yükten daha fazla bir yük taşımasına neden olacağından çatı belirli bir süre sonra bu ağırlığı taşıyamayacak ve hasar görecektir. Bu tip bir olay ile karşılaşıldığın çatının yenilenmesi kaçınılmaz olmaktadır.Yeni çatı yapımı işinde eğimden sonra gelen en önemli unsurlar ise çatının hafif olması, kullanılacak olan iklim şartına uygun özellikler sahip olması ve ısı – su izolasyonlarının çok dikkatli bir şekilde yapılmış olmasıdır.

Firmamız hasar gören ya da su alan çatılarınızı öncelikle bir fizibilite çalışması yapıp inceleme altına almalı sonrasında ise yukarıda saymış olduğumuz unsurları dikkate alarak çatınızı profesyonel ekiplerimiz sayesinde kısa sürede kullanıma hazır duruma getirmektedir. Her türlü çatı onarım işi için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.Çatı Yalıtımı denildiğinde akla gelen olgu binanın bir nevi şapkası olarak değerlendirebileceğimiz çatının ısı ve su yalıtımıdır. Çatı yalıtımı denildiğinde akla gelen yalıtım malzemeleri Shingle, kiremit, pvc membran, ondüline tarzı materyallerdir.Bu tarz malzemeler çatının yalıtımını sağlamakta olup, iklim şartlarına göre malzeme türleri farklılıklar göstermektedir.Örneğin; çatı ısı yalıtımı malzemesi olarak modern binalarda Shingle kullanılırken iklim şartlarının elverişli olmadığı ve modern olarak görünmeyen binalarda ise ondüline ve kiremit kullanılmaktadır.Bu 3 malzemenin de kendine has özellikleri bulunmasına rağmen bu malzemelerin içerisinde en dayanıklı ve görsel olarak en güzel görünen malzeme Shingle malzemesidir.Uzun ömürlü olduğu için tercih edilmekte olan Shingle genelde diğer malzemelerden maliyet olarak daha pahalıdır. Ancak uzun ömürlü olması bu pahalılığı amorti etmektedir.

Çatı izolasyonu firması olarak biz müşterilerimize genelde uzun vadede sorun yaşayamayacakları, iklim şartlarına uygun olan çatı yalıtım parçalarını sunmakta ve yerinde tespit yapıp bu malzemenin gerçekten kullanıp kullanılmayacağı konusunda değerlendirme yapmaktayız.Çatılara izolasyon işlemi uygulanırken dikkat edilmesi gereken kısım çatının ahşap karkas üzerine doğru bir şekilde oturtulduğundan emin olunmasıdır.Eğer bu kısım kontrol edilmezse yapılacak olan izolasyon işini çok da bir önemi kalmamakta ve çatı kısa sürede tekrar arızalanmaktadır.Çatıların ısı yalıtımı sonrasında su yalıtımına da ihtiyaçları bulunmaktadır. Kötü hava koşullarında çatıdan sızan su gerek binaya rahatsızlık verdiği gibi binanın sağlıklı kullanılmasına da engel olmakta ve nemlenme olayının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden çatı su yalıtımı kaliteli bir malzeme ile ve profesyonel bir işçilik ile yapılmalıdır.